Piling za njegovanu kožu
Bolja cirkulacija, blistav ten, zdrava i glatka koža. Zvuči primamljivo?
Sve to možete postići ukoliko njegujete kožu na odgovarajući način i s odgovarajućim proizvodima. Jedan od ključnih koraka u toj njezi je piling tijela i lica.
Stručnjaci kažu da tijekom godine dana naša koža odbaci skoro 8 kg odumrlih stanica kože. Kako bi pomogli koži u tom procesu obnove i spriječili nakupljanje odumrlih stanica na površini, poželjno je raditi pilinge čime olakšavamo disanje kože i omogućavamo bolju apsorpciju ostalih proizvoda za njegu.
Piling ili eksfolijacija je proces kojim se uklanjaju odumrle stanice kože čime se potiče stvaranje novih, zdravih stanica koje potom pridonose glavnoj ulozi naše kože, a to je obrana od štetnih vanjskih čimbenika.
Eksfolijacijom uklanjamo svu nečistoću koja s vremenom postaje teret za našu kožu i ostavljamo ju glatkom i spremnom za daljnju njegu.
Prednosti redovite eksfolijacije:
- ujednačen i pročišćen ten (smanjuje hiperpigmentaciju)
- prevencija urastanja dlačica
- prevencija pojave nepravilnosti jer otvara i smanjuje pore
- ublažava ožiljke i bore
- bolja prokrvljenost kože
- bolja izmjena tvari u koži
- vraća mladenački izgled i zdravu boju
- poboljšava disanje kože
- priprema kožu za bolje upijanje ostalih proizvoda za njegu čime se sprječava preuranjeno starenje kože
- koža je glatka, mekša i čišća
Postoji nekoliko vrsta pilinga, a najčešći su kemijski i mehanički. Dok je kemijski piling namijenjen kozmetičkim stručnjacima, mehanički može napraviti bilo tko u svome domu i na kraju ovog bloga imate recepte koje možete isprobati. Mehanički piling podrazumijeva upotrebu eksfolijacijskih zrnaca (piling čestica) čiji izbor ovisi o dijelu tijela koji će se tretirati, ali i o tipu vaše kože. Korištenjem piling zrnaca stvara se trenje između njih i same kože prilikom čega dolazi do uklanjanja nečistoća i odumrlih stanica kože.
Kao piling čestice najčešće se koristi šećer, himalajska sol sitno mljevena, sol mrtvog mora, jojobine čestice, mljevene koštice marelice i masline, kava i slično. Ono na što morate paziti je to da grublje čestice koristiti za tijelo, a nježnije i sitnije čestice za lice, vrat i dekolte.
Učestalost korištenja pilinga ovisi o tipu kože i važno je ne pretjerati. Prečesti pilinzi dovode do oštećenja kože, njezine preosjetljivosti, suhoće, crvenila ili iritacija, a mogući su i upalni procesi jer se omogućava prodor mikroorganizama. Piling prakticirajte jednom tjedno, a kod suhe i osjetljive kože radite i duže pause. Obavezno nakon pilinga na svoju kožu naneniste proizvod za njegu.
U nastavku vam donosim dva recepta, jedan za piling za tijelo, a drugi za piling za lice.
Piling za tijelo
Rp./
40g hladno tiješteno ulje kokosa
10g hladno tiješteno ulje badema
10g hladno tiješteno ulje makadamije
38,5g himalajske soli sitno mljevene
0,5g vitamin E
1g esencijalno ulje atlaskog cedra
Postupak pripreme:
- U posudu izvagati himalajsku sol i ostaviti ju sa strane.
- U laboratorijsku čašu izvagati kokosovo ulje i ulje makadamije te lagano uz miješanje zagrijati na vodenoj kupelji kako mi se kokos otopio.
- Kada se rastopi kokosovo ulje, maknuti čašu sa kupelji i dodati ulje badema, vitamin E i sve lagano promiješati.
- U prohlađenu smjesu dodati esencijalno ulje atlaskog cedra, sve još jednom promiješati i preliti preko prethodno izvagane himalajske soli.
- Sastojke dobro izmješati i puniti u staklenku.
! Budući da pripravak ne sadrži konzervans vodite računa da prilikom korištenja pilinga ne uzimate piling mokrim rukama jer na taj način unosite vodu u sam piling i povećavate šansu za brže kvarenje. Najbolje bi bilo koristiti male špatulice i pomoću njih uzimati piling.
Način korištenja:
Na vlažnu kožu nanijeti određenu količinu pilinga i kružnim pokretima umasirati u tijelo te potom isperite.
Piling za lice
Rp./
40g hladno tiješteno ulje kokosa
18,5g hladno tiješteno ulje sjemenke marelica
10g hladno tiješteno ulje sjemenki grožđa
5g hladno tiješteno ulje ploda divlje ruže
25g čestica jojobe
0,5g vitamina E
1g esencijalno ulje slatke naranče
Postupak pripreme:
- U posudu izvagati jojobine čestice i ostaviti ih sa strane.
- U laboratorijsku čašu izvagati kokosovo ulje i uz miješanje zagrijati na vodenoj kupelji kako mi se kokos otopio.
- Kada se rastopi kokosovo ulje, maknuti čašu sa kupelji i dodati ulje sjemenki marelica, sjemenki grožđa, ploda divlje ruže, vitamin E i sve lagano promiješati. Ukoliko se kokos počeo krutiti, staviti čašu na vodenu kupelj i lagano i kratko zagrijati dok se opet ne otopi.
- U prohlađenu smjesu dodati esencijalno ulje slatke naranče, sve još jednom promiješati i u to dodati prethodno izvagane jojobine čestice.
- Sastojke dobro izmješati i puniti u staklenku.
! Budući da pripravak ne sadrži konzervans vodite računa da prilikom korištenja pilinga ne uzimate piling mokrim rukama jer na taj način unosite vodu u sam piling i povećavate šansu za brže kvarenje. Najbolje bi bilo koristiti male špatulice i pomoću njih uzimati piling.
Način korištenja:
Na vlažnu kožu nanijeti određenu količinu pilinga i kružnim pokretima umasirati u lice, ostaviti na licu jednu minute do dvije te potom isperite.
Isprobajte recepture i javite dojmove na info@adrianus.hr
Do slijedećeg čitanja,
Vanja