Moć dodira – drugi dio
U prošlom članku načeli smo temu dodira i njegovu važnost u normalnom funkcioniranju pojedinaca. U drugom dijelu pokazati ćemo važnost dodira u normalnom razvitku dojenčadi i djece.
Unutar prvih par dana života embrija, stanice koje će se razviti u dijete, dijele se na tri sloja: endoderm, mezoderm i ektoderm. Endoderm ili unutarnji sloj, razvija se u unutarnje organe, mezoderm ili srednji sloj u mišiće i kosti, a ektoderm (površinski sloj) u kožu i živčani sustav. Mozak i koža se razvijaju paralelno iz istoga sloja.
Kako bi dijete razvilo normalnu neuralnu vezu između kože i mozga, potrebno joj je pružiti stimulaciju u obliku dojenja, dodira, maženja i nošenja.
Dodir je vrlo bitan u ranim razvojnim mjesecima djeteta iz razloga što razvija kompleksan i sofisticiran živčani sustav, koji nam služi ne samo pri doživljavanju ovoga svijeta nego i u brojnim drugim funkcijama našega organizma i svakodnevnoga života.
Jedna studija provedena u John Hopkins bolnici (James H.M. Knox, 1915. g.) nam pokazuje koliko je u biti dodir bitan. Toliko bitan da je u pitanju život ili smrt. O čemu se radi?
Studija je provedena u sirotištu i to na maloj djeci kojoj je dodir bio uskraćen (nenamjerno, već iz neznanja). Djeca nisu bila pothranjena, ali svejedno, stopa smrtnosti je bila 90%, tj. od 100 djece koja su bila unutar sirotišta, njih 90 bi u prosjeku umrlo. Druge studije istog razdoblja potvrđuju te rezultate.
Institucije, uvidjevši važnost dodira, uvele su obaveznu brigu za djecom u obliku držanja djeteta u naručju i maženja. Kao rezultat tih promjena, smrtnost je dramatično pala.
Ovi primjeri nam govore, koliko je dodir važan u preživljavanju dojenčadi.
Jedno zanimljivo istraživanje provedeno u Sveučilištu u Miamiju, na Touch Research institutu pokazuje moć masaže kod nedonoščadi. Istraživanje se provodilo na nedonoščadi u stabilnome stanju i to u obliku masaže u trajanju od jedne minute, pet puta dnevno. Rezultati istraživanja pokazuju nevjerojatan dobitak na težini u odnosu na kontrolnu grupu – 47%! Masaža potiče brži razvoj kod nedonoščadi.
To nije ništa novo u zemljama bivšega istočnog bloka, gdje su često implementirani jeftini i efikasni načini liječenja i rehabilitacije, pa tako i kod djece, npr. u Ukrajini, najnormalnije je u bolnicama vidjeti kako educirane medicinske sestre pružaju neonatalnu masažu. Nažalost, zbog više faktora koji su promijenili izgled zdravstvene skrbi, takvih vrsta tretmana ima sve manje i manje.