
Zaštita od sunca
Uskoro nam stiže ljeto, a sa njim visoke temperature i ono na što svakako trebamo paziti je pravilna zaštita kože lica i tijela. No, postavlja se pitanje kako se najbolje zaštititi od sunca na prirodan način?
Najbolja opcija je tretiranje organizma iznutra i izvana. Priprema kože za ljetne mjesece, pogotovo za alergičare, je iznimno važna. Ona obuhvaća korištenje suplemenata, a najčešće su to beta karoten, astaksatin i možda manje poznati, likopen.
Beta karoten naš organizam pretvara u vitamin A koji štiti kožu od lošeg utjecaja UV zračenja. Potiče stvaranje melanina i snažan je antioksidans koji štiti stanice od slobodnih radikala koji dovode do različitih poremećaja i bolesti. Preporuka je sa korištenjem beta karotena početi i nekoliko tjedana pa čak i mjesec do dva prije izlaganja suncu, kako bi organizam dobio potrebne zalihe. No, ono što ću napomenuti je da sa beta karotenom ne smijete pretjerati jer velike količine smanjuju razinu vitamina E u organizmu pa treba pripaziti i na unos tog vitamina.
Osim beta karotena veliku ulogu u zaštiti kože od sunčevog zračenja ima i astaksatin koji se dobiva iz mikroalge Haematococcus pluvialis. Sprječava fotostarenje, odnosno pojavu bora i hiperpigmentacija koje može izazvati UV zračenje. Najbolje je početi sa konzumacijom i do dva mjeseca prije izlaganja suncu i uzimati ga u dozama od 4-8 mg dnevno.
Kad ste se pobrinuli za zdravlje svoje kože iznutra, vrijeme je i da ju zaštitite izvana. Kada je riječ o prirodnoj kozmetici trebate znati da biljna ulja, maslaci te kreme iz kućanske radinosti nikada neće pružiti istu zaštitu kao i komercijalne kreme jer jednostavno nemaju toliku snagu kao i kemijski stvorena sirovina. Također sva biljna ulja koja se koriste kao zaštitni faktor imaju procijenjenu SPF vrijednost koja je ispitana u laboratorijskim uvjetima što uvijek ostavlja upitnik koja je to stvarna zaštita. No to ne znači da neki efekt neće dati, samo morate imati na umu da ti nikad nije 100%-tna zaštita od UV zračenja. Ukoliko se ne izlažete jakom suncu, korištenje uljnih mješavina ili drugih oblika pripravaka, može vam biti od pomoći.
U nastavku vam donosim neka biljna ulja koja imaju prirodan SPF faktor. To su:
- Ulje karanje – posjeduje prirodni kemijski UVA i UVB filter. Prema rezultatima istraživanja in vivo, SPF karanja ulja je oko 20.
- Ulje sjemenki maline – procjenjeni SPF 25-50 (in vitro)
- Ulje čileanskog lješnjaka – procjenjeni SPF je 10-30 (može se naići na podatak da štiti i od UVA zračenja)
Ova trojka je neizostavni izbor kada je u pitanju izrada prirodne kozmetike za sunčanje. Osim ove konjanice tu su još shea maslac (SPF 6-8) te sezamovo ulje (SPF 4). Osim tih ulja svakako je u pripravke poželjno uključiti i ulja poput sjemenki nara, pasjek trna, buritija, tamanu, macerat korijena mrkve, macerat oraha, jojobu i ostale.
Kada je riječ o esencijalnim uljima, jasno i glasno kažem da niti jedno esencijalno ulje nema SPF faktor!
Da vam cijela ova priča bude još zanimljivija u nastavku vam donosim jedan jednostavan recept za ulje za sunčanje.
Rp./
40g ulje čileanskog lješnjaka
30g ulje sjemenki maline
11,5g ulje buritija
10g ulje karanje
5g uljni macerat mrkve
2g CO2 ekstrakt nara
1g Vitamin E
0,5g mica prah
Postupak:
U jednu staklenu čašu izvagati sve sastojke i promiješati staklenim štapićem. Puniti u bocu sa kapalicom i koristiti po potrebi.
Pozivam vas da se iskušate u izradi ove recepture, objavite na društvenim mrežama i pri tom budete što kreativniji, tagirate Učilište Adrianus i mene, a ja ću izabrati najkreativniju objavu i pokloniti mu prirodni maslac za sunčanje.
Do slijedećeg čitanja,
Vanja

Kreator prirodne kozmetike
ph.teh.