MOJA MIRISNA OAZA – upoznaj biljna i esencijalna ulja
Odavno je poznato kako biljna i esencijalna ulja imaju važnu ulogu u očuvanju zdravlja.
Prepoznata su još od najstarijih civilizacija Mezopotamije, Egipta i Rimskog Carstva gdje su se koristila u raznim ritualima za zdravlje i ljepotu.
U vrijeme kada se sve više vraćamo prirodnim alternativama u terapeutske svrhe, samoliječenju i njezi, biljna i esencijalna ulja pronalaze svoje mjesto u najrazličitijim indikacijama. Naime, biljna i esencijalna ulja stoje u međusobnoj sinergiji.
Budući da su esencijalna ulja previše koncentrirana da bi se izravno nanosila na kožu, miješaju se s laganijim uljima kako bi ih se razrijedilo te olakšalo njihovu primjenu.
Ta laganija ulja poznata su kao bazna ulja. Bazna ulja korištena u aromaterapiji dobivaju se od biljne tvari, orašastih plodova ili sjemenki.
Ona su nehlapljiva, a miris im je slab ili su bez mirisa. Najvećom kvalitetom odlikuju ona koja se proizvode hladnim prešanjem, stoga ih je uputno koristiti jer što je ulje više prerađeno, to je manje vitamina zadržalo. Iako rafinirano ulje neće štetiti koži (ako niste alergični na biljku iz koje je ulje dobiveno), ako se koriste kao baza za esencijalna ulja, rafinirana biljna ulja otežavaju njihovu apsorpciju kroz kožu.
Nerafinirana, hladno tiještena biljna ulja sadrže prirodne hranjive vitamine, esencijalne masne kiseline i minerale u tragovima, a sve to jako koristi koži, i oralno i ako se nanosi na kožu.
Kao i eterična ulja, svako bazno ulje ima svoj individualni karakter i primjenu. Ulje argana, avokada, badema, ulje ploda divlje ruže, kokosa, lješnjaka, makadamije, maslinovo ulje, ulje koštica marelice, noćurak, pšenične klice, ricinus, sezam, ulje lana, suncokretovo ulje, samo su neka od biljnih ulja koja štite i intenzivno njeguju kožu i sprječavaju gubitak vlage iz kože.
Esencijalna ulja su mirisne, koncentrirane, lako hlapive tekućine dobivene iz raznih dijelova biljke, najčešće parnom destilacijom ili tiještenjem. Kada govorimo o kvaliteti esencijalnih ulja, esencijalno ulje mora biti prirodno – bez sintetskih materijala, čisto – bez dodanog alkohola, biljnih ulja i drugih esencijalnih ulja i kompletno – da nije podvrgnuto izdvajanju pojedinih komponenti.
Drugim riječima, esencijalna ulja moraju na bočici, deklaraciji ili certifikatu imati sljedeće podatke: latinski naziv roda i vrste biljaka, dio biljke iz koje se dobiva esencija, kemotip odnosno glavne kemijske sastavnice esencijalnog ulja, zemlju porijekla biljnog materijala iz kojeg se dobiva esencija, način uzgoja biljnog materijala, LOT broj i rok trajanja. Samo takva esencijalna ulja, s navedenim karakteristikama će imati terapeutski učinak!
Bor, čajevac, čempres, cedar, eukaliptus, geranij, kopaiba, kadulja, lavanda, limun, mandarina, naranča, mirta, pačuli, ravintsara, ružmarin, smilje, tamjan, ylang ylang samo su neka od esencijalnih ulja koja bi trebali imati u svojoj maloj kućnoj ljekarni. Premda svako esencijalno ulje ima svoje jedinstvene osobine, brojnima su zajednička neka terapijska svojstva.
Kada jednom osjetite dobrobiti korištenja kvalitetnih visokospecijaliziranih biljnih i esencijalnih ulja shvatit ćete koliko je čudotvorna moć prirode u kojoj živimo!
Na radionici koja će se održati 19.2.2022. imat ćete priliku upoznati se s najčešće korištenim biljnim i esencijalnim uljima, osjetiti njihovu strukturu i miris.
Govorit ćemo o načinima njihova dobivanja, njihovoj trajnosti, svojstvima, djelovanju i prije svega pravilnoj primjeni. Veselim se Vašem dolasku!