Esencijalna ulja u službi njege kože
Naša koža često je pokazatelj zdravstvenog stanja našeg tijela i jedna je od glavnih načina apsorpcije esencijalnih ulja. Molekule esencijalnih ulja dovoljno su male da se apsorbiraju kroz kožu, folikule dlake te žlijezde znojnice i lojnice i dospiju do kapilara i krvotoka. Brzina difuzije ovisi o površini, gustoći upotrijebljenog biljnog ulja za koje se veže esencijalno ulje te brzini hlapljenja samog esencijalnog ulja.
Kada se pojave kožni problemi, holističkim pristupom, potrebno je pronaći uzroke simptoma koji su najčešće dubljeg značenja. Pišem vam iz vlastitog iskustva, s obzirom da često patim od kožnih poremećaja koji su usko povezani s mojim probavnim tegobama i brojnim intolerancijama na hranu. U slučaju da se ne držim u okvirima prehrane koju smijem konzumirati, tijelo mi odmah daje signale na površini kože. Prije sam zbog toga bila jako nesretna jer borba s bolnim aknama nije nimalo laka, ali danas, podizanjem svijesti i osluškivanjem svoga tijela, volim takve reakcije na koži. Počašćena sam što mi tijelo daje vidljive znakove da nešto nije u redu i da moram nešto mijenjati.
Suočavate li se i vi s kožnim tegobama? Na koji način njegujete svoju kožu? Da li obraćate pažnju na sastav proizvoda koji koristite u njezi kože? Znate li da sve što nanesete na kožu vrlo brzo se apsorbira u svaku stanicu u našem tijelu?
Često, kada osobe pate od kožnih poremećaja uzimaju razno razne sintetske pripravke od kojih je trenutno vidljiv pomak na bolje, ali vrlo često kada prestanu s terapijom, problem se ponovno pojavi. Osoba tada bude deprimirana zbog stanja svoje kože. Zato problemu treba pristupiti holistički. Kožu ne smijemo gledati kao zasebni organ jer izbjegavajući pronaći uzrok kožnih tegoba, one se mogu još više razbuktati, a tada ni esencijalna ulja neće biti od velike koristi. Osnovni razlog zašto prirodni način tretiranja ne uspije jest taj da se ljudi ne pridržavaju propisane prehrane i određenog načina života koji im savjetujem. Znam, teško je, ali zdravlje prije svega, zar ne?
Njegujte svoju kožu esencijama jer mnoga od njih imaju antibakterijska, antispetička, fungicidna, protuupalna i dezodorirajuća svojstva, mnoga od njih pomažu u smirivanju infekcije, smanjuju proizvodnju sebuma, ublažavaju nastanak ožiljaka i pospješuju regeneraciju kože. Poneka će pomoći i kod samog starenja kože, poput tamjana i nerolija jer pomažu obnoviti je. Tako će geranij izregulirati izlučivanje sebuma kod masne i suhe kože, a čajevac kao jaki antispetik pomoći će kod gnojnih mjehurića i općenito gljivičnih infekcija koja se često javljaju na stopalima.
Kao majci, a onda i aromaterapeutu, teško mi je gledati djecu koja pate od atospijskog dermatitisa. Pokušavam osvijestiti roditelje da stres i hrana često doprinose pojačavanju tegoba i da pripaze na te faktore. Kožne tegobe često su odraz naših emocija. S esencijama koje umiruju, poput rimske kamilice i lavande, njihovim udisanjem i lokalnim utrljavanjem ublažit ćemo trenutno stanje.
Uz atopijski dermatitis, tu su i često problemi s prištićima i bubuljicama, bradavicama, ćirevima, atletskim stopalom, gljivicama, Herpes simplexom, psorijazama, popucalim i lomljivim kapilarama, proširenim venama, itd.
Svakoj osobi i njegovoj tegobi treba pristupiti individualno, stoga preporučam da se prijavite na aromaterapijsko savjetovanje. Bit će mi drago upoznati vas i vaš problem, pristup mu holistički i pokušati pronaći neko prirodno rješenje jer samo opreznom njegom oštećenih dijelova kože možemo spriječiti preosjetljivost i nadraživanje iste.
Njegujte svoju kožu, prije svega, prirodnim pripravcima!
Ubrzo nas očekuje i jedna radionica u Učilištu posvećena njezi kože u hladnijim danima, stoga nas nastavite pratiti, a ja vas čekam u svom studiju „Green life“, na adresi Baštijanova 17, 10000 Zagreb.
S ljubavlju,
Andreja