Tipovi trigger point točaka – 1. dio
U ovome članku upoznat ćemo se s tipovima trigger point točaka (TrP) i vidjeti njihove karakteristike.
Postoji više tipova TrP točaka skeletnih mišića:
- Aktivne trigger point točke
- Latentne trigger point točke
- Satelitske trigger point točke
- Sekundarne trigger point točke
- Motorne trigger point točke
a) Aktivne TrP točke
Aktivna/e TrP točka/e su ključ mišićne napetosti i boli u zahvaćenome području. Aktivna TrP točka je područje najveće boli koju pacijent osjeća tijekom neaktivnosti, aktivnih pokreta ili dok terapeut primjenjuje direktan pritisak na nju.
Aktivna TrP točka je glavni razlog pacijentove potrage za stručnom pomoći. Aktivna TrP točka je epicentar akutne boli. Intenzitet boli je jači u usporedbi s hipertonusom.
Bol aktivne TrP točke se obično širi dužinom mišićnih niti samog mišića ili cijele mišićne skupine.
Još jedna bitna pojava koju treba uzeti u obzir jest mišićna slabost kao rezultat prisustva aktivne TrP točke. Mišić s aktivnom TrP točkom razvija slabost do te razine da ne može izvršiti motornu uputu od strane kralježnične moždine, tj. središnjeg živčanog sustava.
Aktivne TrP točke u skeletnim mišićima se najčešće javljaju na istim mjestima, zato je mapa TrP točaka odličan dijagnostički alat.
b) Latentne (spavajuće) TrP točke
Latenta TrP točka je u biti aktivna TrP točka, koja kao rezultat samoterapije ili neadekvatne stručne pomoći nije eliminirana, nego je prenesena u tzv. „spavajuće“ stanje.
Latentna TrP točka ne stvara probleme pacijentu tijekom fizičke aktivnosti ili tijekom neaktivnosti, ali je glavni uzrok napetosti mišića, posebice ujutro kad se probudimo. Mišići koji nose latentnu TrP točku su slabiji i lako se umaraju.
Latentne TrP točke se mogu lako reaktivirati i postati aktivne i obratno. Reaktivacija može biti prouzrokovana prenaprezanjem, naglim promjenama temperature i psihičkim stresom. Česti prelazak aktivne trigger točke u latentu i obratno kroz duže razdoblje je glavni okidač stvaranja jezgre miogeloze. Latentna TrP točka se jedino može otkriti primjenivši direktan pritisak na nju. Kod primjene pritiska na latentu TrP točku, pacijent najčešće osjeća akutnu bol i dolazi do simptoma „trzaja“, bez prethodnog osjećaja nelagode u tome području.
U sljedećem nastavku proučit ćemo satelitske, sekundarne i motorne trigger point točke.