Aromaterapija kod depresivnih i anksioznih stanja
Svijet odraslih sa sobom donosi brojne odgovornosti i sav taj užurbani način života pogoduje razvoju stresa, nervoze, anksioznosti i depresije.
Jednom kad zakoračimo u taj svijet nema povratka i ukoliko ne ovladamo svojim emocijama život se čini kao prava utrka sa preprekama. Jedna za drugom, specifične za svakoga od nas, iskušavaju naše granice ali nas uče životu i čine jačima. U toj utrci postoje dva ishoda. Jedan je da uspijemo završiti i preći svaku prepreku koja je stavljena na naš put bez da padnemo, a drugi je da negdje po putu ipak zaostanemo ali u konačnici dođemo do cilja.
Mali broj ljudi prođe svoj put bez ijednog pada. Svi se mi svakodnevno borimo sa brojnim izazovima i to je ono što nas čini jakima. To je ono s čim se treba naučiti živjeti, što treba prihvatiti i shvatiti da je to jednostavno život. Vijugava staza u nepoznato sa brojnim preprekama koje utječu na nas i naše mentalno zdravlje.
Upravo iz tog razloga važno je pričati o mentalnom zdravlju, važno je promovirati zdrav način života i važno je naglašavati da ukoliko je potrebno, treba potražiti pomoć i savjet i da je to sasvim u redu.
Stres se javlja kad je prirodni sklad tijela i uma narušen, često kao posljedica bolesti, fizičke ozljede, emocionalnih problema ili prevelikih mentalnih i fizičkih zahtjeva. Dugotrajan stres slabi tijelo i može izazvati razne probleme sa zdravljem, od općenitih tegoba do srčanih napada i želučanih čireva.
Upravo je anksioznost ili tjeskoba stanje stresa i strahova. Osobe koje pate od anksioznosti osjećaju paralizirajući strah od neizbježnih ali neodređenih opasnosti te u ekstremnim slučajevima imaju nepredvidive napadaje panike. Tjeskoba je obično reakcija na stresni događaj ali isto tako se može pojaviti bez ikakvog povoda. Može dovesti do grčenja mišića, probadajućih bolova u prsima, ubrzanog rada srca, glavobolje, ubrzanog disanja i hvatanja zraka, nemirnosti, podrhtavanja i nesanice. Ovo su samo neki od simptoma koji su povezani sa tjeskobom ali tjelesna reakcija na potencionalna stresna stanja je klasičan ”bori se” ili ”bježi” odgovor koji uzrokuje adrenalin.
U ovakvim stanjima najvažnije je smiriti svoje tijelo. Što smo dulje pod stresom to nam više šteti, osobito ako nemamo gdje osloboditi nakupljene emocije.
Kao prva pomoć može vam poslužiti tehnika disanja, 3-3-6. To znači da udišete zrak kroz nos 3 sekunde, zadržite dah na 3 sekunde i zatim polako izdišete zrak kroz nos 6 sekundi. Ovu tehniku možete primjenjivati kad kod osjetite napad panike ali i u slučaju nesanice.
Fokusirajte se na disanje i vidjet ćete da ćete smiriti svoje tijelo i um. Aromaterapija je jedna od najboljih tehnika u tretmanu tegoba živčanog sustava. Masaža, kupke, inhalacija te dermalna primjena omogućiti će vam savladavanje navedenih simptoma i suočavanje sa svojim strahovima. Esencijalna ulja koja vam mogu pružiti potporu u ovakvom stanju su bergamot, borovica, kamilica, lavanda, melisa, muškatna kadulja, ruža, ylang ylang, tamjan i dr.
Depresija je nažalost bolest modernog doba i prema istraživanjima predstvlja jedan od tri najveća zdravstvena problema. Karakterizira ju neopisiva tuga, letargija, izrazita nemogućnost koncentracije, previše ili premalo sna te jak osjećaj nesposobnosti. S depresijom teba biti jako oprezan i uvijek je bolje pomoć potreažiti od stručne osobe. Ono što možete napraviti sami je da si olakšate simptome uz pomoć prirode. Esencijalna ulja koja su se pokazala odlična su bosiljak, muškatna kadulja, ulja citrusa, neroli, sandal, ylang ylang, vetiver, kardamom, crni papar i dr.
U nastavku vam donosim par primjera kako iskoristiti navedena ulja i opustiti svoje tijelo i um.
Kupka za opuštanje
Rp./
27g sulfatirano ricinusovo ulje
1,5g mješavine esencijalnih ulja
1,5g hladno tiještenog biljnog ulja
Postupak: Izvažite navedene sirovine u staklenu čašu i promiješajte staklenim štapićem kako bi se esencijalno i biljno ulje emulgiralo sa sulfatiranim ricinusovim ulje. Tako pripremljeni koncentrat stavite u tamnu bočicu i koristite na način da jednu žliču koncentrirane kupke otopite u kadi punoj vode. Ukoliko nemate kadu, jednu žliču možete staviti na dno tuš kabine i uživati u ispravanju ulja i stvaranju vlastitog spa efekta.
Ulje za masažu
Rp./
9 kapi esencijalnog ulja bergamota
3 kapi esencijalnog ulja petitgraina (list gorke naranče)
3 kapi esencijalnog ulja muškatne kadulje
3 kapi esencijalnog ulja vetivera
ad 30 mL hladno tiještenog ulja badema
Postupak: U tamnu bočicu s kapalicom od 30 mL nakapati esencijalna ulja i nadopuniti sa biljnim ulje. Zatvoriti i par puta okrenuti bočicu kako bi se sjedinilo biljno i esencijalno ulje. Koristiti za masažu, najbolje nakon kupke ili tuširanja. Idealno bi bilo kad bi vas partner ili partnerica izmasirali. Umasirajte u kožu, prvenstveno područje vrata.
Difuzor kombinacija
4 kapi ylang ylang
2 kapi slatke naranče
1 kap kardamoma
Osim tehnike disanja i primjene aromaterapije ne zaboravite na kretanje. Redovna tjelovježba potiče cirkulaciju koja zauzvrat povećava razinu kisika u krvi i aktivira endokrini sustav. Odredite si bar jedan dan u tjednu za tjelovježbu ili još bolje boravak u prirodi. Zaboravite na brige i probleme, ostavite tehnologiju i osvijestite svijet oko sebe. Promatrajte drveće, nebo, ptice. Uživajte u zvuku prirode, udišite čist zrak i osjetite ga na svome licu i tijelu. Odaberite onu aktivnost koja će vas ispunjavati i u kojoj ćete uživati i zapamtite, priroda je najsnažnije sredstvo protiv stresa.
Do slijedećeg čitanja,
Vanja