
Priroda u službi imuniteta
„Pao mi je imunitet“, je rečenica koju ćemo uskoro često čuti. No što je zapravo palo, gdje je nastao problem i kako si pomoći na prirodan način, saznati ćete u nastavku.
Dolaskom hladnijih dana sve se češće javljaju simptomi prehlade i drugih oblika blažih infekcija, najčešće gornjeg dijela respiratornog sustava. Simptomi poput grlobolje, kihanja, curenja nosa i otežanog disanja, groznice, suhih očiju koje peku, suhog ili produktivnog kašlja, glavobolje, te osjećaj jakog umora, popratne temperature i slično ukazuju na prisutnost bolesti poput gripe ili prehlade. Sada nam je nažalost najprisutniji virus korone i s njegovim simptomima ste svi već dobro upoznati, ali ono što je kod njega karakteristično je da nakon preboljenja nestane osjet mirisa. I za to postoji moguće riješenje, radi se o olfaktornom treningu o kojem ću vam isto govoriti jednom prilikom.
Kako bi spriječili moguću pojavu bolesti, na aktivnost imunološkog sustava možemo utjecati tzv. imunostimulansima. To su tvari koje svojim mehanizmom djelovanja potiču nespecifičnu i specifičnu imunost te tako povećavaju otpornost organizma i njegovu učinkovitost u obrani od stranih ili štetnih čimbenika.Možemo ih svrstati u nekoliko kategorija, a mi ćemo se danas zadržati na onim prirodnim, i to esencijalnim uljima, budući da je aromaterapija dokazana metoda u olakšavanju simptoma gripe i prehlade.
Odmah ću naglasiti da je izuzetno bitno paziti na kvalitetu esencijalnih ulja koja koristimo u terapijske svrhe pa stoga uvijek birajte ona koja su kemotipizirana.
Koja esencijalna ulja koristiti?
Kada je riječ o simpotmima gripe i prehlade ovih desetak esencijalnih ulja su svakako najmoćniji ratnici koji će uspješno pobijediti u borbi protiv mikroorganizama.
Ravintsara, ho ulje, čajevac, saro, niauli kt. cineol, eukaliptusi, kajeput, mirta kt. cineol, ružmarin, bijeli bor, jela, čempres, tamjanovci, kopaiba, puzajući miloduh, limun
Svi oni djeluju na način na podržavaju naš organizam tako što djeluju antivirusno, antibakterijski, smiruju kašalj, potiču iskašljavanje, razgrađuju sluz i snižavaju temperaturu. Za izbor esencijalnih ulja i odgovarajuću koncentraciju najbolje je da se obratite aromaterapeutu kako bi smanjili mogućnost neželjenih posljedica. Aromaterapeut će kroz savjetovanje pronaći najbolje kombinacije i doze za vas te vam tako olakšati simptome s kojima se borite. Za savjetovanje mi se možete uvijek javiti na e-mail: essencije@gmail.com
Esencijalna ulja možete koristiti na nekoliko načina. Najčešće je to raspršivanje u prostoru putem ultrazvučnik difuzora, a tu je još i neizostavna dermalna primjena. Pa tako na primjer u preventivne svrhe, najbolja je kombinacija esencijalnog ulja ravintsare i čajevca. Njima možete dodati i neka citrusna ulja, a moja preporuka je svakako limun za preko dana, a mandarina tijekom noći.
Difuzor kombinacija ”Preventiva”
3 kapi esencijalnog ulja ravintsare
2 kapi esencijalnog ulja čajevca
2 kapi esencijalnog ulja limuna
Dermalna primjena zahtjeva određeno znanje izrade prirodne kozmetike iz razloga što se terapeutski pripravci najčešće rade kroz balzame i uljne mješavine koji se obogaćuju esencijalnim uljima. Budući da je dišni sustav najčešće na udaru svih neželjenih simpotma gripe i prehlade, na našoj radionicu u rujnu naučiti ćete izraditi upravo terapeutske pripravke za podršku dišnom sustavu stoga vas pozivam da nam se pridružite.
Veselim se zajedničkom učenju
Do slijedećeg čitanja,
Vanja

Kreator prirodne kozmetike
ph.teh.