Postizometrijska relaksacija (PIR)
Postizometrijska relaksacija je vrlo efikasna metoda u tretiranju hipertoničnih mišićnih poremećaja. U vrlo kratkom vremenu, koristeći se samo ovom metodom, možemo jednostavno i efikasno eliminirati hipertonus, trigger point točku/e i smanjiti jezgru miogeloze. Glavni ciljevi PIR-a su smanjenje boli uzrokovano prisutnošću hipertoničnih mišićnih poremećaja, povećanje opsega pokreta ukoliko je došlo do restrikcije u aktivnom i pasivnom pokretu i povećanje snage i mišićne mase u segmentu koji pokazuje patološke promjene.
PIR možemo koristiti kao nezavisnu metodu u tretiranju hipertoničnih mišićnih poremećaja, ali će nam trebati veći broj terapija kako bi se postigli klinički značajni rezultati. Međutim, kombinacijom Trigger point terapije (protokol direktnog tretiranja) i PIR-a postižu se najbrži razultati u eliminaciji hipertoničnih mišićnih poremećaja.
Koji su terapeutski efekti PIR-a?
- Opuštanje napetih mišića.
- Postizanje normalnog mišićnog tonusa.
- Eliminacija hipertonusa.
- Eliminacija trigger point točaka.
- Smanjenje i deaktivacija jezgre miogeloze.
- Učenje mišića da rade u sinergiji.
- Povećanje mišićne mase.
- Povećanje mišićne snage.
- Smanjenje napetosti u vezivnom tkivu (fascija, aponeuroza, tetive i ligamenti).
- Analgetski efekt.
- Rasterećenje zglobova.
Ukoliko PIR koristimo kao zasebnu tehniku, potrebno je prvo pripremiti meka tkiva. Pripremimo mišić ili cijelu mišićnu skupinu koju ćemo tretirati, koristeći se tehnikama glađenja (30%) i gnječenja (70%) u trajanju od 3 do 4 minute.
Važno je uspostaviti timski odnos s našim pacijentom, jer pacijent aktivno participira u svome oporavku. PIR metoda se sastoji od tri dijela: izometrijska kontrakcija, kratka pauza i pasivno istezanje.