Fiziološki utjecaj tehnike vibracije na ljudski organizam
Vibracija kao terapeutska tehnika se upotrebljava još od davnina. Po starim zapisima, prvi koji je primjenio tehniku vibracije je bio rimski doktor Galen u drugom stoljeću poslije Krista.
Vibracija je moćni stimulans za sva živa bića, okružuje nas u svakodnevnom životu, od kucanja našeg srca do pokretanja našeg tijela. Ljudski organizam može osjetiti vibraciju u domeni od 12-8000 Hz.
Osjetilna tjelešca koja nam omogućuju osjet vibracije su pacinijeva tjelešca. Nalaze se u koži, u sloju dermis i hipodermis, u ligamentima i drugom vezivnom tkivu.
Vibracija kao terapeutska tehnika ima sljedeće fiziološke efekte na ljudski organizam:
- Analgetski efekt
Niskofrekventna vibracija podiže granicu aktivacije perifernih receptora (osjetilnih tjelešaca), tj. bol ili drugi neugodni osjeti se aktiviraju u manjem intenzitetu. Središnji živčani sustav reagira na stimulus vibracije tako da zatvara „prolaz” ili ”vrata” boli.
- Vazomotorni efekt
Niskofrekventna vibracija kod primjene na ljudski organizam prvotno izazove vazospazam ili suženje krvnih žila, ali nakon 1-2 minute primjene dolazi do širenja krvnih žila i posljedičnom smanjenju krvnog tlaka.
- Neuromišićni efekt
Vibracija s prekidima u primjeni od 120 Hz pa na više stimulira živčani sustav i povisuje tonus mišića, dok primjena bez prekida od 60-100 Hz ima suprotan efekt.