Fiziološki utjecaj tehnike perkusije na ljudski organizam – 2 dio
U prošlom članku spomenuli smo općenite efekte perkusije na ljudski lokomotorni aparat.
U ovome dijelu, vidjet ćemo kako možemo primijeniti tehniku perkusije na motornim točkama mišića i na tetivama i s kojim rezultato
Idemo prvo vidjeti, što je to motorna točka?
Motorna točka je područje gdje motorički živac ulazi u specifični mišić, tj. mišić koji taj živac oživćuje i daje mu stimulus za pokretanje. Motornu točku nažalost ne možemo naći palpacijom ili bilo kojom drugom manualnom dijagnostičkom tehnikom.
Kako ju onda locirati?
U biti, vrlo je jednostavno!
Elektromiografski, motorna točka je područje gdje upotrijebivši najmanji električni podražaj na mišiću možemo dobiti maksimalnu kontrakciju istog, a to je upravo na području sredine mišića. Znači, motorne točke se uvijek nalaze na sredini trbuha mišića, tj. na presjeku središnjih linija dužine i širine trbuha mišića. Primjenom perkusije na motornoj točci, izazvat ćemo stimulacijski efekt, tj. podignut ćemo tonus mišića.
Tehnike perkusije primjenjene na tetivama je još jedan odličan način stimulacije skeletnih mišića. Perkusijom tetiva aktiviramo mišićna vretena i izazivamo povećanje mišićnog tonusa. Jedan od najpoznatijih primjera perkusije tetiva je test kojim se ustanovljuje poremećaj rada živčanog sustava, a to je refleks trzaja koljena ili „knee-jerk test” ili patelarni refleks.
Kod zdravih mišića, tehnike perkusije nakon duže vremenske primjene (poslije stimulativnog efekta) počnu proizvoditi opuštajući efekt na mišić s rezultatom smanjenja tonusa. Ovaj paradoksalni efekt se na događa kod patološki promjenjenih mišića, što uključuje prisustvo hipertonusa, trigger point točke ili miogeloze. Upravo iz tog razloga, tretiranje hipertonusa, trigger point točaka ili miogeloza ne prepručuje se primjenom perkusije, već čiste vibracije.
Tehnike perkusije se koriste i kod problematike unutarnjih organa. U pulmologiji, tehnike perkusije primijenjene na grudnom košu pripomažu kod drenaže ispljuvka.