
Fiziološki utjecaj tehnike perkusija na ljudski organizam
Fiziološki efekt perkusije je rezultat kombinacije utjecaja vibracije i ritmičke kompresije.
Njezina terapeutska efikasnost ovisi primarno o brzini primjene.
Tijekom primjene perkusije, koristimo se različitim dijelovima naših ruku. Kako bi tehnika perkusije bila uspješno izvedena, moramo brzo odmaknuti ruke nakon kontakta s dijelom tijela na kojem izvodimo tehniku.
Možemo zamisliti izvođenje tehnike perkusije kao gumenu lopticu koja odskoči nakon što ju bacimo u pod. Takav način primjene tehnike perkusije, s brzim odvajanjem fizičkog kontakta čini ovu tehniku sigurnom i bezbolnom. Udarac kao rezultat primjene te tehnike proizvodi različite fiziološke efekte na unutarnje organe i sustave u ljudskom tijelu.
Tehnika perkusije izaziva refleksnu kontrakciju skeletnih mišića, njihovu stimulaciju i povišenje mišićnog tonusa. Takav efekt perkusije je vrlo poželjan kod osoba s oštećenjem središnjeg živčanog sustava i kod osoba s mišićnom atrofijom izazvanom drugim vanjskim utjecajima kao prijelomi kostiju.
Perkusija se isto može koristiti u predstartnoj sportskoj masaži kao priprema sportaša za natjecanje. Tehnika perkusije je najefikasnija ukoliko se primjenjuje na motornim točkama ili na tetivama mišića.
U sljedećem nastavku vidjet ćemo kako možemo primijeniti tehniku perkusije na motornim točkama i na tetivama.
