Kako bolesti unutarnjih organa utječu na meka tkiva: kožu, fasciju i mišiće
- Categories Masaža
- Date 1. 10. 2024.
Kako funkcionira ljudsko tijelo?
Ljudsko tijelo funkcionira kao složen sustav u kojem su svi organi i tkiva povezani. Bolesti unutarnjih organa često se ne manifestiraju samo na mjestu gdje nastaje problem, već mogu imati utjecaj i na druga područja tijela, uključujući meka tkiva poput kože, fascije i mišića. Ova međusobna povezanost ima važnu ulogu u dijagnostici, jer promjene na vanjskim tkivima mogu biti rani znakovi unutarnjih poremećaja.
Koža prva reagira na unutarnje bolesti
Koža, kao najveći organ, često prva reagira na unutarnje bolesti. Na primjer, problemi s jetrom mogu uzrokovati žućkastu promjenu boje kože, poznatu kao žutica. Bubrežne bolesti mogu izazvati suhoću kože, osip ili oticanje, dok srčane bolesti često dovode do pojave cijanotičnih (plavičastih) promjena na koži, osobito na usnama i vrhovima prstiju, zbog loše oksigenacije. Isto tako, koža može razviti značajnu rigidnost i zadebljanje. Područja zadebljanja kože još se nazivaju Headove zone.
Doktori, prije razvitka dijagnostičke aparature i ostalih pretraga, koristili bi se takvim zonama, tj. mapama u svrhu dijagnosticiranja raznih bolesti unutarnjih organa.
Bolesti unutarnjih organa reflektiraju se na mišićima
Fascija, tanko vezivno tkivo koje obavija mišiće i organe, također može biti pod utjecajem bolesti unutarnjih organa. Upalni procesi u organima, poput crijevnih bolesti ili upale pluća, mogu uzrokovati fascijalnu napetost i bol u određenim dijelovima tijela. E. Dickle i suradnici su još početkom 20. st. ustanovili specifična područja na ljudskome tijelu, gdje može doći do promjene u fasciji uzrokovano bolešću unutarnjih organa.
Mišići su još jedno područje na kojem se bolesti unutarnjih organa mogu reflektirati. Na primjer, bol u ramenima i vratu, posebice na lijevoj strani tijela, može biti simptom problema sa srcem, osobito tijekom srčanog udara. Problemi s želucem ili jetrom mogu izazvati napetost i bol u trbušnim mišićima, dok bolesti pluća često dovode do slabosti i bolova u interkostalnim mišićima koji pomažu u disanju.
Živčani sustav u glavoj ulozi
Jedan od glavnih razloga tog mehanizma je živčani sustav. Živci koji izlaze iz kralježnice, tj. kralježnične moždine nazivaju se moždinski živci (lat. nervi spinales). Moždinski živci se dalje dijela na živce koji oživčuju unutarnje organe i na živce koji oživčuju ostala meka tkiva (koža, fascija, mišić, pokosnica).
Ukoliko dođe do promjene u radu i funkcioniranju unutarnjih organa, npr. jetre, to će se manifestirati kao napetost i bol u području desnog trapeziusa i ramena zbog dijeljenja istog oživčenja.
Napisao:
Roko Fazinić
bacc. physioth.
Voditelj programa maser
Voditelj specijalizacija sportska masaza, Trigger point terapija i cupping
Voditelj programa maser
Voditelj specijalizacija sportska masaza, Trigger point terapija i cupping
You may also like
Priraslice
6. 9. 2024.
Karton klijenata za masere
31. 7. 2024.