Fiziološki efekti masaže na ljudski organizam
Postoje dva faktora kojima možemo opisati fiziološki efekt masaže na ljudski organizam.
To su:
- Lokalni ili mehanički faktor. Tijekom masaže, maser primjenjuje razne tehnike masaže, kao što su glađenje, gnječenje, trljanje, vibracije i ostale. Primjenom tih tehnika, djelujemo lokalno, tj. mehanički ubrzavamo drenažu venske krvi, do neke mjere potičemo i drenažu limfne tekućine, pasivno vježbamo meka tkiva, razlažemo nakupine kalcija u mekim tkivima i potičemo odvodnju otpadnih materijala.
2. Faktor refleksnog utjecaja. Glavna moć masaže je u njenom refleksnom efektu. Primjenom masažnih tehnika stimuliramo mehanoreceptore koji se nalaze u koži, vezivnom tkivu, mišićima i pokosnici.
Takvom vrstom stimulacije, meka tkiva šalju električne impulse, koji dalje stimuliraju motorne i vazomotorne centre našeg središnjeg živčanog sustava. Kao odgovor na te električne impulse, tijelo šalje upute mekim tkivima da se opuste i prokrve što u konačnici rezultira vazodilatacijom, smanjenju krvnoga tlaka, smanjenju stvaranja hormona stresa, potiče peristaltiku, ispuštanju probavnih sokova i još mnogih drugih fizioloških efekata.
Kako bi postigli te efekte, masaža ne smije biti „slaba“, tj. ne smijemo se fokusirati na nama lakše masažne tehnike kao glađenje.
Sigurno ste čuli ili doživjeli na sebi da je netko bio na masaži i da se požalio kako ga je maser samo gladio. Takvom masažom ne možemo postići gore navedene pozitivne efekte.
Što je masaža „konkretnija“, tj. daje osjećaj dubine, time više stimuliramo živčani sustav.
Ono što je bitno jest da ne pretjeramo s količinom pritiska. Znači, pritisak tijekom masaže mora biti značajan, ali ne smije izazivati sustav za analizu boli.
Kako znamo da smo aktivirali sustav za analizu boli?
- Dolazi do nevoljnog mišićnog grča zbog prejakog pritiska. Često, klijent se trzne.
- Klijent nam govori da je pritisak prejak, bez obzira na pojavu mišićnog grča.